11
Vas

Žymiausi fechtuotojai

Privati fechtavimosi mokykla. XIX . pabaiga. (Private fencing school. The end of XIX century).

Privati fechtavimosi mokykla. XIX . pabaiga. (Private fencing school. The end of XIX century).

 

Lászlo Borsódy (1878 – 1939)

borsodylaszlo_ornagy11

Lászlo Borsódy

Lászlo Borsódy – 1925 metais kartu su Geller Alfrédd įsteigė ir valdė Toldi Miklos Karališkąjį institutą.

Lászlo Borsódy baigė dvi fechtavimo mokyklas. Pirmiausia jis baigė Wiener Neustadt – karo

akademiją (Austrijoje) pagal Luigi Barbasetti programą. Vėliau studijavo Budapešto Ludovika karo mokykloje, kur du metus asistavo ir pelnė meistro laipsnį.

Remdamasis savo kompetencija ir patirtimi jis sukūrė kovos sistemą ir mokymo metodiką kardo valdymui, kuri vėliau buvo pavadinta šiuolaikiniu vengrų stiliumi. Mokymai pagal Lászlo Borsódy sistemą davė puikių rezultatų – jo mokymo programos mokiniai pelnė daug Olimpinių medalių. L. Borsodi buvo absoliutus perfekcionistas, labai reiklus sau ir savo studentams. Jis galėdavo visą dieną praleisti mokindamas naujų fechtavimo technikų metodų ir strategijų.

1936 metais išėjęs į pensiją, Lászlo Borsódy Toldi Miklos Karališkojo Instituto direktoriaus pareigas perdavė dviems žymiems Instituto absolventams, fechtavimo meistrams – János Szűcs ir János Kevey.

 

János Szűcs (1904 – 1976)

János Szűcs įstojo į Toldi Miklos Karališkąjį Institutą būdamas 22-iejų metų. Kai Laslo Baršodi

suts-janos-znak

János Szűcs

išėjo į pensiją 1936, jis tapo vyriausiuoju kardo valdymo meistru ir Toldi Miklos karališkojo Instituto vadovu. 1938 metais jis išvyko į Paryžių mokyti kardo meno ir mokytis kovoti kitais ginklais pagal Prancūzijos meistrų rekomendacijas.

Per II pasaulinį karą jis buvo išsiųstas į Prancūzijos karo belaisvių stovyklą. Po karo János Szűcs buvo paleistas, tačiau prarado visą savo turtą ir išsiskyrė su žmona.

1948 metais jis tapo vyriausiuoju Vengrijos kardo valdymo komandos Olimpinių rungtynių treneriu. Jo mokiniai laimėjo daug Olimpinių aukso medalių bei tapo pasaulio čempionais.

Kai János Szűcs kentėjo nuo Parkinsono ligos, paskutinius tris metus iki mirties juo rūpinosi Tibor Pézsa (paskutinis ir mylimiausias maestro mokinys) – jis rūpinosi savo mokytojo, kardo valdymo meistro iškilminga karine procesija per laidotuves ir garbingu atminimu po jo mirties 1976 m.

 

Tibor Pézsa (gimė 1935)

Tibor Pézsa, vadinamas „kardo valdymo generolu“, yra pasaulio ir Olimpinis fechtavimo

379689_0c423911c129b728154cd202163dea1e_wm

Tibor Pézsa – žymus fechtuotojas, János Szűcs mokinys.

čempionas. Aštuoniolikos metų jis pradėjo savo kardo valdymo karjerą Ester Gomp mokykloje, toliau mokėsi kardo meno Budapešto Honved klube pas maestro Istvan Bujnowski (1957). Galiausiai mokėsi ir buvo globojamas János Szűcs – kardo valdymo meistro, kuris buvo pirmas Toldi Miklos Institutą baigęs studentas. Vėlyvaisiais 1950-taisiais Tibor Pezsa pasiekė pirmuosius savo laimėjimus. 1962 laimėjo sidabro medalį pasaulio čempionate Buenos Aires. Po dviejų metų jis pasiekė didžiausią savo laimėjimą – aukso medalį Olimpinėse žaidynėse Tokijuje (1964 metai).

1973 Tibor Pezsa kaip fechtuotojas nusprendė išeiti į pensiją ir pradėjo savo kaip trenerio karjerą. Nuo 1978 iki 1982 jis vadovavo Vengrijos nacionalinei fechtavimo komandai. 1985-1989 metais jis treniravo Vokietijos ir Saudo Arabijos komandas. 1989 metais, jis tapo Vengrijos armijos patarėju. Šiandien jis likęs šešėlyje, ir perduoda savo karinio kardo valdymo žinias tik keliems savo mokiniams.

Bendraukime:
Iki lapkričio seminaro su Maestro Norbert Maday Kaune liko:
© 2019 Kardo valdymo mokykla.lt. Visos teisės saugomos.